U društvu gde je protok informacija slobodan pokreću se debate i pronalaze se rešenja. U suprotnom, cvetaju zloupotrebe, korupcija i obmana.
Kada informaciju zameni tišina, tišina je laž. U njenom vakuumu se kreiraju lažne informacije, nagađanja i pretpostavke. Pre nekoliko godina, firma Ogilvy & Mather je za Reportere bez granica osmislila zabavnu kampanju „Cenzura priča pogrešnu priču” (Censorship tells the wrong story) koristeći pikselizaciju fotografija državnika snimljenih na javnim nastupima i tokom diplomatskih susreta.
Sugestivno zamućujući ključna mesta na fotografijama, autori su ponudili ceo spektar pogrešnih zaključaka koji nastaju kao rezultat uskraćivanja tačne i precizne informacije.
„Ne plašimo se da poverimo narodu neprijatne činjenice, strane ideje, tuđe filozofije i vrednosti koje nudi konkurencija. Nacija koja se plaši procenjivanja istine i laži na otvorenom tržištu je nacija koja se plaši svog naroda.” - Džon F. Kenedi, na proslavi 20. godišnjice Glasa Amerike, 26. februara 1962. godine.
Sopček Đura, 28 Mar 2015
Izjava Džona F.Kenedija na proslavi Glasa Amerike je više nego inspirativna! Iskreno se nadam da će za nekoliko decenija veći deo naše planete imati slično mišljenje? Bio bi to pravi putokaz u sretniju budućnost...
Odgovori