Čini se da duge postoje samo da bi oduševljavale ljude, naročito decu, i da bi se o njima ispredale različite priče i ispevale pesme. Svi su čuli za verovanje da se u podnožju duge nalazi ćup sa zlatom i draguljima ili da će onaj ko prođe ispod duge biti zauvek srećan. Čak i kada nas upute u zakone fizike i kada nas nauče kako duga nastaje, čarolija ne nestaje. Ali da li ste nekada videli ove neobične duge?
Bela duga ili Magleni luk
je prirodni fenomen koji se od običnih duga razlikuje po tome što ne pokazuje svoj spektar boja, već je skoro uvek potpuno bela i što ne nastaje za vreme ili posle kiše, već se ona može videti samo u magli. Ipak, formira se na isti način kao raznobojna duga. Svetlost se reflektuje unutar sićušnih kapljica vode čija je veličina manja od 0,05mm. Upravo zbog toga bela duga može imati samo slabe nijanse crvene na spoljnom, ili ivicu plave boje na unutrašnjem obodu duge, koje su toliko blede da su skoro neprimetne. I ova duga može da bude dnevna ili noćna u zavisnosti od toga koji se izvor svetlosti (Sunce ili Mesec) nalazi iza posmatrača. Bela duga kao raznobojne duge može da ima oblik punog kruga.
Planinska ili Brokenova duga
nastaje kada se svetlost prelama kroz kapi kiše ili magle oko senke nekog objekta. U isto vreme se događa još jedan optički fenomen odnosno iluzija da senka objekta postane veća i mutna. Prvi put je Brockenova duga zabeležena 1780. godine u planinama Harz u Nemačkoj nad vrhom Brocken, po kome su ove duge i dobile ime. Ipak, pravo ime za ove duge je Planinska duga jer se pojavljuju na drugim planinama širom sveta, uz određene vremenske uslove. Osim na planinama ovakav spektar se javlja i oko svetionika, visokih zgrada kao i oko senki aviona. Neki narodi ove duge zovu „Glory” jer se oreol odnosno duga formira oko senke posmatračeve glave. Planinske duge u većini slučajeva imaju kružan oblik i često ih mešaju sa običnim kružnim dugama, koje nastaju usled lomljenja svetla kroz kristale leda.
Obrnuta duga ili Nebeski osmeh
je neverovatan prirodni fenomen koji se viđa uglavnom u polarnim predelima. Iako na prvi pogled izgleda kao obična duga okrenuta naopačke, „smešak na nebu” to u stvari nije. Nastaje prelamanjem svetlosti kroz kristale leda i njene boje su intenzivnije i sjajnije od običnih duga. Poslednjih godina se ova vrsta duge može videti širom Evrope, pa i kod nas. Nebeski smešak se teško formira i traje najduže pola sata.