Jednoj zanimljivoj porodici riba priroda je darovala sposobnost da ispilvaju iz vode i pomoću ispruženog grudnog peraja klize po površini i više od 400 metara. Pripadaju vrsti Exocoetidae, a u svakodnevnom jeziku se jednostavno zovu - leteće ribe.
Oblik njihovog tela podseća na torpedo, što im pomaže da podvodno steknu dovoljno veliku brzinu da probiju površinu vode, a njihova peraja nalik krilima ih podižu i omogućavaju da lete. Obično, njihovo kretanje po površini iznosi 50-200 metara. Poseban kuriozitet predstavljaju vrste koje pored velikih grudnih imaju i odlično razvijen par karličnih peraja. Ove ribe se nazivaju četvorokrilne leteće ribe, i imaju sposobnost da iznad površine vode lete i preko 400 metara, što je više nego što može jedrilica sa dva jedra. Manevarske sposobnosti ovih riba su takođe mnogo bolje.
Da bi se izdigle iznad površine vode, leteće ribe pomeraju rep oko 70 puta u sekundi. Potom šire svoja grudna peraja i usmeravaju ih uvis. Ovim perajima i repom se kasnije odbijaju od površine vode i produžavaju svoj let, kreirajući pri tome fascinantne piruete. Instinktivno prate morske struje i povoljne vetrove, pa je njihova aktivnost u vreme pogodnih vremenskih uslova izuzetno povišena. Jednostavno, uživaju da se igraju.
Smatra se da su leteće ribe nastale evolucijom, kao rezultat prirodne borbe za očuvanje života riba pred najezdom predatora. Prirodno stanište su im tople tropske i subtropske vode. Njihovi prirodni neprijatelji su skuša, tuna, sabljarka i druge veće ribe. Nažalost, njihov nadvodni ples ih ne spasava od najvećeg predatora - čoveka. Komercijalno ih love za ljudsku ishranu u Japanu, Vijetnamu, Kini i na Karibima, gde su veoma cenjen delikates. Opstanak ove vrste nije doveden u pitanje samo nekontrolisanim ribolovom, već i zbog zagađenja voda na šta su naročito osetljive. Problem zagađenja je sada najzastupljeniji u vodama Barbadosa, koji je nekad bio poznat kao „zemlja leteće ribe”.
izvor: EOL, National Geographic