Upravo završene 30. Letnje Olimpijske igre u Londonu obeležili su i tužno- komični nestanci sportista iz zemalja centralne Afrike, koji su učešće u najvećem sportskom spektaklu na svetu videli kao priliku da svoj život i karijeru nastave pod boljim uslovima.
Za sada je potvrđeno da se kući sa svojim delegacijama neće vratiti sedam takmičara iz Kameruna i džudista iz Konga, zajedno sa još dva člana tima. Sportisti iz Kameruna su spakovali svoje stvari i iz olimpijskog sela otišli odmah nakon svog nastupa, a ekipa iz Konga je nestala nakon ceremonije zatvaranja OI.
Trenutno se kao nestali vode pet boksera- Thomas Essomba, 24; Christian Donfack Adjoufack, 28; Hyacinthe Mewoli Abdon, 26; Blaise Yepmou Mendouo, 27; i Serge Ambomo, 26; plivač slobodnim stilom na 50 metara Paul Ekane, 21; i golmanka Drusille Ngako Tchimi, 25; svi iz Kameruna. Olimpijci iz Konga su kući otišli bez džudiste Cedrica Mandemba, 19; njegovog trenera Blaise Bekwe i tehničkog direktora atletskog tima Gyua Nkite.
Kamerun i Kongo su države severne Afrike, i po evidenciji Međunarodnog monetarnog fonda spadaju u najsiromašnije zemlje na svetu, sa nacionalnim dohotkom manjim od 1000$ po glavi stanovnika (Bosna 4,821$, Srbija 6,203$, Hrvatska 14,488$, Slovenija 24,142$). Pored dramatične socijalne mape, ove države potresaju i ratni sukobi, korupcija, veliki procenat smrtnosti dece, i izuzetno težak položaj žena u drušvu.
Osipanja delegacija afričkih zemalja na svetskim takmičenjima nisu novost, jer su slična dešavanja zabeležena i na IO u Atlanti i Atini prethodnih godina.
Emmanuel Tataw, PR britanske imigracione službe, izjavio je da je tačno da su članovi delegacija Kameruna i Konga napustili olimpijsko selo u Statfordu bez znanja i odobrenja matičnih olimpijskih komiteta, ali i da se radi o odraslim osobama koji imaju validnu britansku vizu za narednih šest meseci. Iz tog razloga britanska imigraciona služba i policija neće tragati za ovim licima, jer za sada ne postoje dokazi da odbegli sportisti nameravaju da prekrše vizne zakone.