Pustinja Atakama u Čileu je poznata kao jedno od najsuvljih mesta na planeti. U normalnim uslovima na ceo region godišnje padne manje od 12mm kiše, a bilo je perioda kad kap kiše nije pala i po četrdeset godina. Ipak, kada dođe do obilnijih padavina i kada voda nađe put do semenki koje se godinama kriju u ispucalom tlu pustinje, Atakama se pretvori u neverovatan cvetni ćilim sa preko 200 vrsta cveća.
Cvetanje pustinje je događaj koji se javlja u još nekoliko pustinja na svetu, ali je cvetanje Atakame poseban baš zbog surove klime. Poređenja radi, ova pustinja, stara 15 miliona godina, je 50 puta suvlja od Doline smrti u Kaliforniji. Atakama procveta svakih 4-5 godina, u perodu od septembra do novembra. U to vreme je bogata i fauna. Gušteri, reptili, ptice, insekti i poneki sisari takođe naseljavaju ovaj predeo.
Nakon godina i godina strpljivog čekanja, preko 200 različitih vrsta cvetova će procvetati u različito vreme menjajuči obojenost predela. Od mnogih vrsta koje ovde cvetaju, neke ne rastu nigde drugde na planeti, niti mogu da se uzgajaju u veštačkim uslovima, te je regionalna vlada preduzela mere za očuvanje ovog pustinjskog bisera. Sečenje i branje bilja je strogo zabranjeno i postoje tačno označene staze kojima je dozvoljeno koračati. Pustinju Atakamu štite zvanični zakoni i rezolucije da bi i naredne generacije mogle da svedoče o eksploziji života na ovako negostoljubivom tlu.