Grad u blizini čuvenih solana, Provadia u bugarskom regionu Varna, nalazi se na istom mestu gde je bila prva solana u Evropi. Tim arheologa na čelu sa profesorom Vasilom Nikolovim iz Nacionalnog arheološkog instituta i muzeja proučavali su ovo područje dugi niz godina, a iskopavanja na tom lokalitetu su započeta 2005. godine.
Profesor Nikolov je nedavno izjavio: „Sada možemo da potvrdimo da je najstariji grad u Evropi postojao na lokaciji solane u Provadiji između 4700 i 4200 godine pre nove ere, u drugoj polovini petog milenijuma pre Hrista. Ono što razlikuje ovo naselje od ostalih drevnih sela u jugoistočnoj Evropi su izvori soli. Proizvedena so je bila dragocena kao zlato, korišćena je kao novac jer je bila potrebna i ljudima i životinjama. So je ovom naselju dala prosperitet.“
Znaci blagostanja su pronađeni u vidu bakarnih ukrasa za kosu, zlatnog nakita i ritualnih objekata koji su bili među skeletnim ostacima, kao i u činjenici da su tadašnji stanovnici Provadie živeli u dvospratnim kućama. So su proizvodili tako što su kuvali kamenje iz slanih izvora, a zatim ga oblikovali u brikete poput cigle i u tom obliku so koristili za trgovinu. Ovi podaci objašnjavaju nalazište zlata na groblju na obodu Varne, gde je u samo jednoj grobnici 1972. godine pronađeno 1,5kg zlatnog nakita i ukrasa nepoznatog porekla. I tada je procenjeno da je to najstarije masivno nalazište zlata u svetu.
Po procenama arheologa, u gradu je živelo između 300 i 350 stanovnika. Naučnici su bili u mogućnosti da otkriju i mnoge zanimljivosti vezane za tadašnje običaje. Neke od njih još pokušavaju da odgonetnu, poput onih da su tela nekih pokojnika sahranjena netaknuta, a neka samo od trupa naviše.
Jedna od članica tima profesora Nikolova, Margarita Linčeva, izjavila je da su primetne razlike u socijanim statusima, i da se pretpostavlja da su postojale dve klase, viša i niža. Takođe je primetila da su žene po tadašnjoj modi imale frizure nalik današnjim punđama, na šta ukazuju specifične igle za kosu koje su pronađene u grobnicama.
Otkriće profesora Nikolova potvrdili su do sada naučnici iz Japana, Velike Britanije i Nemačke koji su sa velikim ineresovanjem pratili ovo istraživanje.
foto: CNN News