Ovi stubovi kulture i obrazovanja danas sve više liče na muzeje. Njihova prvobitna namena, sa promenom kulture čitanja, učenja i istraživanja, danas je bitno izmenjena.
Generacije koje dolaze imaće mnogo više knjiga u svojim računarima i mobilnim uređajima nego na policama. U tome nema ništa loše, dostupnost svetske literature u malom formatu i uz minimalne troškove je svakako jedna od dobrobiti globalizacije i informatičkog napretka. Ipak, često zbog nostalgije i uživanja u čitanju klasičnih izdanja volimo da posetimo dobre knjižare i podsetimo se mirisa sveže odštampanih knjiga.
Ovde vam nudimo malu kolekciju znamenitih biblioteka širom sveta koje ostavljaju bez daha zbog neprocenjivog znanja i kulture koje čuvaju, ali i zbog svojih monumentalnih arhitektonskih rešenja.
Biblioteka University Club of New York
Ovaj privatni društveni klub se nalazi na Petoj aveniji njujorškog Menhetna. Osnovan je između 1861. i 1865. kada je grupa prijatelja, prvenstveno bivših studenata Yale Univerziteta, osnovala klub u želji da poboljša i sačuva svoje kolegijalne odnose.
Biblioteka parlamenta Kanade
Izgrađen 1876, ovaj objekat predstavlja glavno skladište informacija i istraživačkih resursa Kanade. Glavni ogranak biblioteke se nalazi na Parlament Hillu u Otavi i predstavlja poslednji sačuvani deo velike zgrade koja je izgorela 1916. godine. Biblioteka je dograđivana i renovirana više puta, a poslednji put između 2002-2006. Oblik, dekor i suština su u potpunosti sačuvani.
Iowa State Capital biblioteka
Sedište generalne skupštine američke države Ajova, gde je smeštena i ova velelepna biblioteka, nalazi se u glavnom gradu Des Moinesu. Ona je dom Senata, Predstavnički dom, kancelarija guvernera, pravobranioca, revozora, blagajnika i državnog sekretara. U njoj se nalazi i komora Vrhovnog suda Ajove, po kojoj je biblioteka i dobila prepoznatljivu reputaciju pravne biblioteke. Zgrada je sagrađena između 1871. i 1886. i predstavlja jedinu petokupolnu građevinu u državi Ajova.
Stift Admont biblioteka u Austriji
Biblioteka Admont opatije je pozna po baroknoj arhitekturi, umetnosti i starim rukopisima. Benediktinski manastir Admont, u kojem je smeštena, nalazi se na reci Ens u gradu Admont u Štajerskoj. Osnovan je 1074. godine u čast Sv. Blaža.
Biblioteka u El Real Monasterio de El Escorial u Španiji
El Escorial je istorijska rezidencija kraljeva Španije. Predstavlja jedan od španskih kraljevskih lokaliteta i služi kao samostan, kraljevska palata, muzej i škola. Smešten je 45 km od španske prestonice Madrida u gradiću San Lorenzo de El Escorial.
Real Gabinete Português de Leitura u Brazilu
Krajevska portugalska čitaonica je najveća i najznačajnija portugalska biblioteka van Portugala. Izgrađena je između 1880. i 1887. i ima više od 350,000 tomova. Biblioteka je potpuno kompjuterizovana i poseduje retke knjige iz XVI, XVII i XVIII veka, kao i sva savremena dela objavljena na portugalskom jeziku.
Teološki hol Strahov u Češkoj
Smešten u manastiru Strahov (češki: Strahovský klášter) koga je 1143. godine izgradio praški episkop Jindřich Zdík i vojvoda Vladislav II. Teološki hol je završen 1679. dok je manastirom rukovodio filozof i teolog Jeroným Hirnheim. Pored ovog, u manastiru se nalazi i Filozofski hol, koji je sagrađen jedan vek kasnije. Kompletno zdanje manastira je pretrpelo dosta oštećenja tokom komunističke ere, kada je transformisan u Memorijal nacionalne literature. Nakon „plišane revolucije“ započela je rekonstrukcija zdanja koje je kompletno obnovljeno do 1994. godine.
Opatijska biblioteka St. Gall u Švajcarskoj
Jedna od najstarijih i najvažnijih monaških biblioteka na svetu čuva preko 2,100 rukopisa koji datiraju iz perioda od VII do XV veka i preko 160,000 tomova. U njoj se čuva i rukopis B čuvene Pesme o Nibelunzima koja se smatra nemačkom Ilijadom.
Joao biblioteka na Univerzitetu Coimbra u Portugalu
Sagrađena u XVIII veku u vreme vladavine portugalskog kralja Joaoa V po kojem je i dobila ime. Nalazi se u gornjoj Coimbri, istorijskom centru univerziteta u neposrednoj blizini čuvenog univerzitetskog tornja. Izgrađena je u baroknom stilu.
Sopček Ðura, 05 May 2015
Šta reći? Kakvo blago iz riznice istorije roda ljudskog! Književnost i arhitektura toliko srodne duše u telu koje krasi UMETNOST...
OdgovoriDobrila Boba Stankovic, 08 Mar 2017
Biblioteka je hram u koji se ulazi sa strahopostovanjem i putem knjiga se bira zivot,pronalazi sopstveni i tudji.Mesto gde se razresavaju dileme i shvata zivot,dopunjava znanje,nalazi smisao zivota i postojanja.Elektronsko citanje ne moze zameniti radost citanja koju imamo dok okrecemo listove i osecamo miris knjige!
Odgovori